legalni-bukmacherzy-w-polsce

Legalni bukmacherzy w Polsce

Opis ustawy hazardowej. Czym jest hazard? Koncesje na zakłady bukmacherskie. Lista legalnych bukmacherów w Polsce. Dlaczego grać tylko u legalnych bukmacherów w Polsce?

Hazard ma wiele odmian. Loterie, gry liczbowe, gra w kasynach czy na stołach pokerowych. To co uznawane jest za hazard określane jest wprost w ustawie hazardowej i w inny pokrewnych aktach prawnych. Zakłady bukmacherskie też są na tej liście, choć wszyscy sobie zdają sprawę z tego, że losowość jest w tym przypadku dużo mniejsza niż np. przy typowaniu numerków wypadających z maszyny losującej.
Głównym powodem umieszczania zakładów bukmacherskich w ustawie hazardowej jest możliwość uzależnienia, a w takich wypadkach niemal wszystkie państwa świata stosują dodatkowe regulacje. Nie inaczej jest też w Polsce, gdzie główną pieczę nad hazardem trzyma Ministerstwo Finansów. To resort odpowiedzialny za państwowy budżet, wydaje koncesje firmom bukmacherskim, które chcą prowadzić działalność w Polsce. Tylko licencjonowani bukmacherzy mogą oferować zakłady wzajemne oraz przyjmować wpłaty od graczy.
Jest ważne zastrzeżenie. Koncesjonowanemu rynkowi podlegają tylko zakłady bukmacherskie. W Polsce ustawa hazardowa zabrania bowiem organizowania gier liczbowych, wirtualnych kasyn czy też stołów do pokera. Z jednym wyjątkiem. Mianowicie Skarb Państwa jest w tych zadaniach monopolistą. Dlatego chcąc zagrać w „Totka” musimy udać się do kolektury Totalizatora Sportowego (lub zagrać w internecie na stronie firmy), a jedyne działające wirtualne kasyno w Polsce działa również pod egidą państwowej
spółki.


Zakłady bukmacherskie – rewolucja na rynku

W Polsce w 2017 roku rozpoczęła się rewolucja na rynku bukmacherskim. Nowelizacja ustawy hazardowej spowodowała, że na rynku zostało jedynie kilka firm bukmacherskich, a kilka następnych zdobyło uprawienia do prowadzenia działalności już po zmianie prawa. To była iście szokowa terapia zarówno dla graczy jak i dla firm bukmacherskich, bo wcześniej na rynku działało kilkudziesięciu bukmacherów.
Niestety, zdecydowana większość z nich działała wbrew polskiemu prawu, stosując przy tym wiele „kruczków”, a tym samym nieuczciwie konkurując z legalnymi bukmacherami. Dla graczy to był również trudny moment, bo nagle chcąc dostosować się do zaostrzonych przepisów, musieli liczyć się z podatkami, które co prawda zostały narzucone firmom bukmacherskim, ale faktycznie przeniesione zostały właśnie na graczy. Do tego musieli przyzwyczaić się do mniejszej konkurencji, słabszych kursów czy gorszych promocji.

Zakłady bukmacherskie – kary za grę u nielegalnych bukmacherów

Gra w szarej strefie stała się bardzo ryzykowna, bo choć nadal technicznie możliwa, to skutki mogą być opłakane. Karze podlegają zarówno firmy bukmacherskie, które udostępniają nielegalnie zakłady bukmacherskie, ale również ich klienci. Pół biedy jeśli okaże się, że gracze będą musieli pożegnać się z wygraną (i to nie pomniejszoną o stawkę), ale dodatkową karą może być grzywna w postaci 120 stawek dziennych. Tutaj kwoty kary mogą być już zawrotne i sięgnąć nawet kilku milionów złotych. Co najważniejsze, nie unikną kary ci, którzy będą tłumaczyli się brakiem wiedzy. Z bardzo prostej przyczyny Ministerstwo Finansów prowadzi rejestr legalnych firm bukmacherskich działających w Polsce i każdy kto zawiera zakłady bukmacherskie zarówno w internecie jak i stacjonarnie ma obowiązek zapoznania się z listą publikowaną m.in. na stronie Ministerstwa Finansów. Każdy bukmacher ma również obowiązek publikacji takich danych dotyczących jego firmy.

Zakłady bukmacherskie – lista legalnych bukmacherów w Polsce

Zatem w jakich firmach bukmacherskich bezpiecznie możemy postawić swoje pieniądze, bez obawy o to, że do naszych drzwi zapuka fiskus lub inna państwowa instytucja?
Zacznijmy od wielkiej trójki polskiego, legalnego rynku bukmacherskiego. Ta nie nie zmienia się od lat i raczej niewiele wskazuje, żeby wkrótce miało się coś zmienić – przynajmniej na dwóch pierwszych miejscach.
Liderem jest STS – ta polska firma bukmacherska ma w swoich rękach niemal 50 % obrotu na legalnym rynku zakładów bukmacherskich w naszym kraju. Dlatego też od 2019 roku katowicka spółka zaczęła zdobywać pierwsze zagraniczne przyczółki z Wielką Brytanią czy Niemcami na czele.
Bardzo mocną pozycję (ponad 30 % obrotu) ma Fortuna. To czeski bukmacher, który w Polsce początkowo działał pod nazwą Profesjonał. Fortuna jest w czymś lepsza od STS – posiada ok. 600 punktów stacjonarnych przy ok. 430 lokalach bukmacherskich pod marką STS.
Najsłabszą pozycje na podium zajmuje Totolotek S.A. Firma, która nie ma nic wspólnego z Totalizatorem
Sportowym i jest w rękach niemieckich właścicieli, ma mniej niż 10 % obrotu na rynku. Jest natomiast najdłużej działającym bukmacherem w Polsce po upadku PRL-u., bo pierwsze zakłady bukmacherskie można było postawić już w 1992 roku.
Kolejnymi firmami, które prowadzą działalność dwu-drogową, czyli zarówno stacjonarną jak i w internecie, to polscy bukmacherzy jak: Milenium (150 punktów stacjonarnych), Forbet, Etoto czy LvBet.
Trzej ostatni bukmacherzy jednak główny nacisk kładą na działanie swoich stron internetowych i to w sieci najbardziej promują swój produkt.
Zdecydowanie mniejsze doświadczenie mają dwaj inni polscy bukmacherzy Totalbet i Betfan. Szczególnie ten drugi, bo zadebiutował dopiero pod koniec kwietnia 2019 roku, choć zrobił to z przytupem – szczególnie jeśli chodzi o ofertę kursową.
Na polskim rynku funkcjonują również Polskie Zakłady Bukmacherskie, czyli PZBuk, które mają jednak szwedzkiego właściciela – firmę Cherry.
Kolejnym bardzo specyficznym bukmacherem jest Traf-Zakłady Wzajemne. Specyficznym, bo ta spółka Skarbu Państwa, oferuje tylko i wyłącznie zakłady związane z wyścigami koni.
Na liście legalnych bukmacherów w Polsce pojawiły się już kolejne firmy z Betclic na czele, ale nie rozpoczęły one jeszcze działalności.

Tagi: Brak tagów

Comments are closed.