typy-zakladow-bukmacherskich

Typy zakładów bukmacherskich

Opis na czym polegają kupony singlowe czy akumulowane. Jak wyglądają kupony systemowe. Jak oblicza się wygraną w zakładach bukmacherskich.

Obstawianie zakładów bukmacherskich zarówno w internecie jak i punktach stacjonarnych nie jest trudne. Wystarczy w ofercie kursowej znaleźć takie kursy, które wydają się nam najbardziej prawdopodobne i opłacić stawkę, czy to w „okienku” czy poprzez internet. Z prawnego punktu widzenia bardzo ważne jest, żeby gracze obstawiali zakłady bukmacherskie u takich bukmacherów, którzy posiadają w Polsce koncesje na prowadzenie działalności. Pozwoli to uniknąć wielu niepotrzebnych niedogodności z karami finansowymi włącznie.


Typy zakładów – singiel


Jeśli wybór spotkań już za nami, to warto zastanowić się jakiego typu ma to być zakład. Podstawową formą zawierania zakładów bukmacherskich są kupony singlowe, a inaczej mówiąc pojedyncze. Taki zakład bukmacherski składa się zaledwie z jednego meczu. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nawet w przypadku zakładanej pełnej losowości, szanse na wygraną z reguły mieszczą się w przedziale od 33% do 50%. Taki zakład daje większe szanse na wygraną, ale nie ma się co oszukiwać, bo z reguły – jeśli gramy za rozsądne stawki – wygrane nie są największe. Chyba, że postawimy na grubą niespodziankę. Jednak nie od razu Wawel wybudowano. W dużej mierze ci, którzy zarabiają na bukmacherce robią to tylko dzięki temu, że grają bardzo mało spotkań i konsekwentnie krok po kroku budują swój kapitał. Kupony singlowe mają jeszcze ten plus, że na marżę bukmacherską składa się zaledwie jeden mecz. Wygraną oblicza się w prosty sposób. Kurs wydarzenia mnożymy przez stawkę. Jednak trzeba pamiętać o podatku. Ten podstawowy to 12 % podatek obrotowy. Co prawda jest płacony przez bukmachera, ale firmy przerzucają odpowiedzialność na swoich graczy. Dlatego od każdej stawki odliczane jest właśnie 12 % podatku.

Typy zakładów – kupony akumulowane

Zakłady akumulowane inaczej nazywane są wielokrotnymi. To nic innego niż co najmniej dwa mecze na jednym kuponie. Bukmacherzy (szczególnie internetowi) rzadko ustawiają limity w ilości stawianych spotkań, bo z każdy dodanym spotkaniem ich marża rośnie, a nasze szanse na wygraną drastycznie maleją, ale zdarzają się ograniczenia (np. do 30 spotkań). Najbardziej popularne są jednak zakłady bukmacherskie z ok. pięcioma wydarzeniami. Nie polecamy stawiania tzw. tasiemek, czyli kilkunastu spotkań po niskich kursach na „faworytów” i tym samym budowania dość sporych ewentualnych wygranych. Uwierzcie, zawsze ktoś może mieć gorszy dzień i wtopa gotowa, a przecież musimy trafić wszystkie wydarzenia zawarte ma kuponie. Już przy dwóch meczach piłkarskich nasze szanse na wygraną są nieznacznie większe niż 10 proc. Wygraną obliczamy w analogiczny sposób jak w przypadku kuponów singlowych. Mnożymy wszystkie kursy i 88 proc. stawki.

Zakłady bukmacherskie – kupony systemowe

Pozornie łatwiej jest w przypadku zakładów bukmacherskich rozpisowych (inaczej kombinacyjnych, blokowych lub systemowych). Dlaczego pozornie? Bo możemy co prawda popełnić co najmniej jeden błąd, ale też z reguły są to dość rozbudowane kupony z wieloma spotkaniami i nadal prawdopodobieństwo wygranej nie zwala z nóg. Chcąc zagrać zakład systemowy na początku musimy określić ilość tzw. bloków. Każdy blok może składać się od jednego do nawet kilkudziesięciu wydarzeń. Jednak, żeby blok był pozytywnie rozliczony, to wszystkie spotkania zawarte w nim muszą być dla nas wygrane. Inaczej mówiąc każdy blok to oddzielny zakład singlowy lub akumulowany. Ile może być bloków? To zależy od bukmachera, ale nie ma ma większych ograniczeń. Popularne systemy to np. 2z3( czyli złożone z trzech bloków), 2z4 (cztery bloki), 3z4 (cztery bloki), 3z5 (pięć bloków). I tak: w systemie 3z4 komputer wybierze wszystkie możliwe kombinacje złożone z trzech spotkań, zawsze bez jednego meczu, czyli właśnie ten jeden mecz może okazać się dla nas przegrany, ale i tak wygramy pieniądze. W tym przypadku mamy w sumie cztery możliwe kombinacje i musimy każdą z nią osobno opłacić. Minusem takiej gry jest to, że jeśli gracz postawiłby całość swojej stawki na zakład akumulowany ze wszystkimi wybranymi meczami do kuponu systemowego, to wygrałby znacznie więcej. Oczywiście nie posiada bezpiecznika w postaci jednej wpadki. Im więcej spotkań trafimy (a tym samym kombinacji) nasze wygrany rosną i grając systemem mogą być one całkiem wysokie.

Zakład systemowy z pewniakami

Przy systemach – gdy jesteśmy pewni, że kilka spotkań na pewno potoczy się po naszej myśli – możemy skorzystać z opcji gry pewniakami. Czyli do każdego bloku dodawany jest co najmniej jeden mecz, którego kurs domnażany jest do pozostałych. Jednak gdy nawet wszystkie główne bloki trafimy w pełni, a choć jeden pewniak, okaże się jedynie papierowym zwycięzcą, to możemy się pożegnać choćby z najmniejszą wygraną

Zakłady bukmacherskie – Totalizator

To propozycja dla tych, którzy chcą podjąć wyzwanie rzucone przez bukmachera, który wybiera pulę spotkań i tylko te mecze możemy obstawiać. Najczęściej jest to 13 meczów i żeby uczestniczyć w podziale nagród musimy trafić co najmniej 10. Zestawy spotkań są najczęściej związane z jedną ligą np. angielską czy polską. W swojej ofercie taką grę przewiduję m.in. Totolotek. Bukmacher proponuje również grę w ramach Toto-Gol, czyli obstawianiu dokładnych rezultatów spotkań – również w zestawie ściśle wybranym przez bukmachera.

Tagi: Brak tagów

Comments are closed.