rynki-bukmacherskie

Rynki bukmacherskie – oferta dodatkowa w zakładach bukmacherskich

Czym są rynki bukmacherskie? Jak wygląda oferta dodatkowa w zakładach bukmacherskich? Jak korzystać z rynków lub marketów bukmacherskich? Jak obstawiać dodatkowe zakłady bukmacherskie?

Oferta na zakłady bukmacherskie jest tak obszerna, że pewnie niewiele się pomylimy, gdy powiemy, że obstawiać można wszystko i na każdy sposób. Podstawą oferty kursowej każdego bukmachera jest oczywiście sport, choć nie brakuje też kursów na wydarzenia związane z polityką czy kulturą. To jednak przy sporcie bukmacherzy mają pełne pole do popisu. Mecze, turnieje, zawody – jest ich setki, tysiące każdego dnia i w ofercie bukmacherów coraz trudniej wyłapać jest jakieś braki, bo nawet najbardziej niszowe dyscypliny sportowe znajdą swoje miejsce u najlepszych bukmacherów. Działający legalnie w Polsce bukmacherzy skupiają się na ok. 30 różnych sportach. Prym wiodą zakłady na piłkę nożną, hokej na lodzie czy tenis. Jednak inne wydarzenia też nie są traktowane po macoszemu, a co ważne bukmacherzy dostosowują swoją ofertę do zainteresowań na lokalnym rynku. Dlatego nie można się dziwić, że jeśli mamy coraz lepszych kolarzy to oferta bukmacherska na kolarstwo pojawia się już niemal u każdego bukmachera sportowego.

Zakłady bukmacherskie – oferta dodatkowa

Jednak podstawowe kursy (do nich zaliczamy kursy na wygraną, remis lub przegraną) to nie wszystko. Bukmacherzy oferują swoim graczom także możliwość gry na tzw. rynkach (lub marketach). Nazwa może być nieco myląca, bo są to po prostu dodatkowe kursy związane z głównym wydarzeniem. Dzięki temu do każdego spotkania można dodać niemal nieskończoną liczbę zakładów. Najpopularniejsze „markety” podamy na przykładzie piłki nożnej, ale w zdecydowanej większości można je analogicznie stosować do innych sportów drużynowych, a jedynie zmieniając gole na punkty, a np. kartki na minuty kar itp.

Zakłady bukmacherskie – kursy z „podpórką”

W zakładach bukmacherskich związanych z piłką nożną sporą popularnością cieszą się zakłady z tzw. podpórką, czyli np. 1x czy x2. Można też postawić mecze bez remisu czyli 1,2 lub „remis to zwrot”, czyli gdy w meczu będzie podział punktów, to bukmacher zwróci nam stawkę za taki zakład. Oczywiście takie obstawianie zakładów bukmacherskich daje nam większe szanse na wygraną, a co za tym idzie kursy na takie rynki są niższe. Typerzy mogą również stawiać na to jaki będzie wynik pierwszej połowy meczu, a jaki po zakończeniu spotkania np. 1/1 lub x/2.

Zakłady bukmacherskie – kursy na gole

Bardzo popularne jest także stawianie na ilość goli w meczu, czyli tzw. under/over (poniżej/powyżej). Gdy znamy styl reprezentowany przez dwie drużyny i dokonaliśmy analizy ile bramek strzelają lub tracą, to możemy próbować złożyć taki zakład. Najpopularniejszy jest zakład under/over 2,5 – czyli stawiamy, że w meczu będzie poniżej lub powyżej trzech bramek w meczu. Jednak dostępne są też inne przeliczniki. Począwszy od 0,5 do nawet 7,5. Ze strzelonymi bramkami wiąże się jeszcze inny typ kursów, czyli kursy na dokładny wynik. Tutaj trudność jest bardzo duża, bo nie dość, że musimy trafić jakim rozstrzygnięciem zakończy się spotkanie, to jeszcze to jakim dokładnie rezultatem. Dlatego zakłady bukmacherskie na ten typ wydarzeń charakteryzują się wysokimi kursami.

Zakłady bukmacherskie – inne kursy

Ale to nadal nie koniec, bo jak wspomnieliśmy możliwości jest bardzo dużo np. w których przedziałach czasowych padną bramki, który zespół zdobędzie pierwszą bramkę, który zawodnik zdobędzie gola, a może ustrzeli hat-tricka. Czy i kto zobaczy żółtą czy czerwoną kartkę, kto wykona więcej rzutów rożnych albo – jeśli są to rozgrywki pucharowe – kto awansuje do dalszych rozgrywek lub zdobędzie medal w mistrzostwach.

Zakłady bukmacherskie – handicapy

Marketem, który należy wyróżnić są handicapy. Bukmacherzy próbują wyrównać szanse drużyn, które ze sobą rywalizują, gdy na papierze jedna z nich jest zdecydowanie silniejsza. W piłce nożnej handicapy polegają na dodawaniu lub odejmowaniu od rzeczywistego wyniki konkretnej liczby goli i tak przy zastosowaniu handicapu mecz np. pomiędzy San Marino a Hiszpanią, staje się dużo bardziej ciekawy z punktu widzenia typujących. Choć też bardziej ryzykowny. Oczywiście handicapy można stosować również przy dużo bardziej wyrównanych pojedynkach. Wtedy kursy na takie wydarzenia są bardzo atrakcyjne. Wyróżniamy wiele rodzajów handicapów. Ten najpopularniejszy to wspomniany handicap europejski. Istnieje również wiele rodzajów handicapów azjatyckich, które co do zasady eliminują występowanie remisów.

Zakłady bukmacherskie – rynki w innych sportach

Rzućmy jeszcze szybko okiem na inne sporty, bo np. tenisie rynki również są bardzo rozbudowane. Po pierwsze, interesujące są handicapy (zarówno dopisywanie setów do wyników, jak i gemów do konkretnego seta). Można stawiać kto wygra konkretnego gema czy też kto zdobędzie więcej małych punktów. W sportach takich jak skoki możemy typować nie tylko zwycięzce, ale też podium czy miejsca w dziesiątce, a także bardzo popularne pojedynki, czyli wirtualną rywalizację dwóch zawodników na pojedynczych zawodach. W żużlu również można stawiać pojedynki, ale też np. to ile punktów w meczu przywiezie zawodnik.

Zakłady bukmacherskie – rynki w zakładach „na żywo”

Co najważniejsze dodatkowe kursy w bardzo rozbudowanej formie pojawiają się również przy zakładach „na żywo” i tak naprawdę bardzo wiele rynków jest wręcz szyta na miarę zakładów live. Zakład na „następnego gola” w meczu bardzo trudno byłoby postawić u bukmachera stacjonarnego, a wręcz wykluczone jest takie obstawianie przed meczem. Dzięki możliwości podglądu meczu czy choćby zapoznania się z bieżącymi statystykami zdecydowanie łatwiej jest też oszacować prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia.

Tagi: Brak tagów

Comments are closed.