systemy-bukmacherskie

Zakłady bukmacherskie – valuebet, surebet i kontra

Podstawowe systemy obstawiania zakładów bukmacherskich. Jak grać, żeby minimalizować ryzyko? Czym jest valuebet, surebet i kontra?

Obstawiając zakłady bukmacherskie warto mieć wiedzę o kilku podstawowych systemach, na których wielu graczy opiera swoją grę. Rachunek prawdopodobieństwa to bardzo rozbudowana matematyczna teoria. Oczywiście ci, którzy posiadają wiedzę o niej np. ze szkoły czy studiów, już na starcie mają ułatwione zadanie. Jednak zasad rachunku prawdopodobieństwa nie trzeba znać w całości. Czasami z pomocą przychodzą nam nieco mniej skomplikowane teorie lub metody matematyczne, które z powodzeniem można wykorzystywać obstawiając zakłady bukmacherskie.

Zakłady bukmacherskie – valuebet


Zacznijmy od pojęcia i teorii związanych z valuebet. Możemy to tłumaczyć jako „zakład z wartością”, ale chyba lepiej mówić o zakładzie o zaniżonym kursie. Wśród wielu tysięcy kursów czasami znajdzie się taki, który naszym zdaniem jest zaniżony. Bukmacher według nas za nisko oszacował szanse jednej ze stron i po naszej analizie wynika, że coś przeoczył lub nie zdążył jeszcze zareagować na jakąś ważną informację (np. kontuzję kluczowego dla losów meczu zawodnika). Jak obliczyć czy zakład ma value? Stosuje się tu na pozór prosty wzór:
p * k > 1, gdzie p to prawdopodobieństwo, a k to kurs wystawiony przez bukmachera. Jeśli wartość naszego obliczenia jest większa niż 1, to nasz kurs ma value, więc bukmacher nie doszacował szans jednej ze stron. Najważniejsze z punktu widzenia gracza jest więc przeprowadzenie bardzo dokładnej analizy szans, bo to zmienna „p” w naszym wzorze jest nieznana. Co może pomóc typerom w takiej analizie? Statystyki, różnego rodzaju wyliczenia prawdopodobieństwa na stronach internetowych związanych z bukmacherką, historia spotkań, dostęp do informacji o klubach czy zawodnikach, to czy kurs spada czy rośnie i czasem coś najbardziej nieprzewidywalnego – nasza intuicja. Oczywiście samo znalezienie valuebet nie oznacza, że już wygraliśmy. Przecież jedynie oszacowaliśmy wyższe prawdopodobieństwo niż zrobił to bukmacher i wydaje nam się, że zaniżył jakiś kurs. Do zwycięstwa brakuje nam jeszcze najważniejszego – czyli ostatecznego wyniku na boisku. Samo odszukiwanie valuebet jest trudne i nawet najlepsi typerzy poświęcili na opracowanie swojego systemu wyszukiwania bardzo dużo czasu. Jednak nie warto się zniechęcać, bo korzyści finansowe mogą być ogromne.

Zakłady bukmacherskie – surebet

Kto zna podstawy angielskiego ten już się domyśla, że surebet to nic innego jak pewny zakład. Czyli taki, który na pewno przyniesie zysk bez względu na to jaki padnie rezultat w typowanym spotkaniu. Gracz nie ma najmniejszych obaw, że pożegna się ze swoimi pieniędzmi. Tylko uwaga. Ta pochodząca z ekonomii teoria ma dla gracza dwa spore minusy. Wygrane są niewielkie, a odnalezienie surebet jest bardzo skomplikowane. Weźmy rzut monetą. Prawdopodobieństwo wyrzucenia orła i reszki jest równe. Kurs powinien wyglądać tak: 2,0 na orła i 2,0 na reszkę. Surebet natomiast to przypadek, gdyby jeden bukmacher wystawił kurs na orła wynoszący 2,10 a drugi na reszkę również 2,1. Stawiając taką samą kwotę na oba zdarzenia zawsze wygramy, choć zysk będzie niewielki. Oczywiście w realnym świecie dochodzi jeszcze marża bukmacherska, a kurs na wydarzenia z kategorii „pół na pół” oscylują w granicach 1,85. Bardziej realne przykłady? Weźmy sytuację, że jeden z bukmacherów wystawia kursy na dane spotkanie w wysokości 1,60 – 2,20 (pomińmy remisy), drugi 1,30 – 3,20. U pierwszego bukmachera gramy kupon na „1” za 100 zł, czyli wygrywamy ewentualnie 160 zł (dla przykładu pomijamy również podatki). U drugiego bukmachera gramy „2” za 50 zł i również wygrywamy 160 zł. Łatwo teraz policzyć, że na czysto wyszło nam 10 zł zysku. Ryzykowne jest to, że z różnych przyczyn możemy nie zdążyć zagrać „odwrotnego” zakładu u innego bukmachera, albo kurs nagle zmienił się w niepożądanym dla nas kierunku. Samo odszukiwanie surebet również jest bardzo czasochłonne. W internecie znajdziemy jednak zarówno strony z listą surebet oraz także kalkulatory, dzięki którym zyskamy pewność, że dany zakład jest tym „pewnym”.

Zakłady bukmacherskie – kontra

Pójdźmy krok dalej. Kontra to również bardzo popularne rozwiązanie u tych graczy, którzy z obstawiania żyją na co dzień. Doskonale wiedzą, że najważniejsza jest minimalizacja ryzyka i choćby niewielka wygrana niż życie z piętnem: „a gdyby ten jeden mecz…”. Jak sama nazwa wskazuje kontra polega na tym, że należy zagrać na przeciwstawny wynik niż mamy na jednym kuponie. Drużyna na którą postawiliśmy wygrywa mecz 1:0 lub nawet 2:0, jednak widzimy, że dyspozycja przeciwników z każdą chwilą rośnie. Wtedy z pomocą przychodzą kursy „live”. Postawienie „kontry” może być wtedy bardzo opłacalne, bo z reguły kursy na drużyny przegrywające są na tyle wysokie, że nawet zagranie za małą stawkę pozwoli w najgorszym przypadku zniwelować naszą stratę lub tylko w niewielkim stopniu zredukować naszą wygraną. Jak stosować kontrę w kuponach akumulowanych? Najlepiej wykorzystywać ją w przypadku ostatnich spotkań na kuponie i stosować się do wzoru:

stawka kontry = ewentualna wygrana kuponu / kurs na wynik przeciwny do ostatniego zdarzenia.

Dzięki takiemu podejściu do ostatniego meczu na naszym kuponie już przed ostatnim meczem będziemy pewni, że nie stracimy stawki pierwszego zakładu. Co prawda nasza wygrana będzie mniejsza o stawkę drugiego kuponu, ale i tak będziemy mogli odtrąbić sukces.

Tagi: Brak tagów

Comments are closed.